Hurricane Värmeskydd silikon 30mm
Hurricane Motorsport

Kundrecensioner
Hurricane Värmeskydd silikon
Värmeskyddet är en glasfiberstrumpa med ett yttre lager av silikon för att klara av extrem värmestrålning.
Motståndskraftig mot kemikalier som bränslen och oljor t.ex.
Strumpan klarar en kontinuerlig temperatur på nästan 300grader och upp mot 1000grader under kortare stunder.
Perfekt för att skydda slangar och kablar som ofta ligger allt för nära värmekällor. Både slangar och kablar samt medier som färdas i slangar påverkas negativt av värmestrålning och påskyndar åldring. Därför är en värmestrumpa ett perfekt skydd.
En värmestrumpa som heter 50mm är gjord för att passa slangar upp till 50mm ytterdiameter.
Pris är per 10 centimeter.
Exempel:
Väljer man 5st så får man EN längd på 50cm.
Denna produkt skärs på beställning. Ingen returrätt.
----------------
Guider & Info
Jag har både detta i silikon och det andra med aluminiumbeläggning. Det har fungerat bra för mig. Detta i silikon ser dessutom riktigt bra ut!
Enkelt snyggt skydd för värmestrålning. Jag har använt denna för en slang som går nära grenröret och det har fungerat väldigt bra.
Din recension:
För att skicka en recension måste du vara inloggad.