SPD V2 Backventil fullflödes AN8 svart
SPD Performance Parts

Kundrecensioner
Hjälp andra att välja rätt. Var först med att skriva en recension!
Skriv en recensionSPD V2 är de senaste backventiler. Dessa backventiler kommer med helt ny konstruktion som skiljer sig från alla andra på marknaden där backventilen är helt tät och klarar mycket höga tryck och mottryck. Dessa backventiler är speciellt framtaget för att klara alla bränslen, luft, olja. Backventilen är utvecklad för att klara etanol så invändiga komponenter har anpassats för detta. Detta är en fullflödes konstruktion som inte stryper flödet.
Fullflödes backventil. Kan användas till bränsle, olja, vatten och luftsystem.
Gänga: AN8 på båda sidor
Denna backventil stryper inte flödet.
Mått
Nyckelfattning: 25,2mm
Största diameter: 29mm
Total längd: 63mm
Användningsområden
Stegvis aktivering av bränslepumpar
Vid användning av två eller fler bränslepumpar som inte körs hela tiden utan aktiveras allt eftersom så monteras backventil på dessa för att bränsle ej skall tryckas ut bakvägen tillbaka till bränsletank och ge primärpumpen svårare och hålla trycket uppe.
Hålla bränsle kvar i spridarbrygga
När motorn stängs av så rinner bränsle sakta tillbaka till bränsletanken och bränslebryggan töms på bränsle. Detta ger luft i bränslesystemet och gör motorn svårstartad. Med en monterad backventil så finns alltid bränsle kvar och motorn startar enkelt.
----------------
Guider & Info